Instalacja i aktualizacja Comarch OPTIMA 2010

W dniu dzisiejszym przeprowadziłem aktualizację naszej firmowej OPTIMY do świeżutkiej (wydanej 2h temu) Comarch OPTIMA 2010. Ponieważ nowa OPTIMA 2010 to m.in. nowy, rewolucyjny interfejs, dlatego postanowiłem ten proces udokumentować i opublikować na naszym blogu. Mam nadzieję, że ten wpis będzie przydatny dla naszych klientów oraz wszystkich użytkowników OPTIMY.

Uwaga: Przed rozpoczęciem aktualizacji OPTIMY upewnij się u swojego Partnera, że w systemie nie ma dodatków (filtrów, wydruków, analiz i innych aplikacji) które są niekompatybilne z nową wersją. Przed rozpoczęciem aktualizacji należy również zapoznać się  z dokumentami opisującymi zmiany oraz wymagania. Program można aktualizować pod warunkiem posiadanej gwarancji. Nieumiejętne aktualizowanie może doprowadzić do unieruchomienia instalacji a w najgorszym przypadku do uszkodzenia danych. Jeżeli masz wątpliwości, to najlepiej skontaktuj się ze swoim partnerem Comarch i poproś go o wykonanie reinstalacji programu.

Instalację poprzedziłem pobraniem plików z serwera Comarch. Aktualne wersje zawsze są dostępne w strefie klienta oraz u partnerów Comarch. Ponieważ ja aktualizuję program więc nie potrzebuje serwera SQL. Pobieram „Aktualizacja Comarch OPT!MA 2010” oraz Serwis klucza hasp 17.6.

Po pobraniu plików (OPTIMA 162MB, Serwis HASP 5,5MB) uruchamiam instalację OPTIMY

Instalacja i aktualizacja OPTIMA 2010 cz 1Instalacja OPTIMA 2010 cz 2Instalacja OPTIMA 2010 cz 3Wybieram opcję dalej

Instalacja OPTIMA 2010 cz 4Czytam 🙂 i akceptuje licencję, a następnie przechodzę dalej

Instalacja OPTIMA 2010 cz 5Instalator dokonuje sprawdzenia, czy mój komputer spełnia wymagania minimalne. Gdyby nie spełniał otrzymałbym stosowny komunikat i nie mógłbym kontynuować.Instalacja OPTIMA 2010 cz 6

Wybieram instalację standardową

Instalacja OPTIMA 2010 cz 7

Ponieważ mam już serwer SQL, a także nasza OPTIMA pracuje w sieci wybieram instalację wielostanowiskową.

Instalacja OPTIMA 2010 cz 8Potwierdzam ustawienia instalacji wciskając „Dalej”

Instalacja OPTIMA 2010 cz 9Program się instaluje przez kilka minut, a ja czytam m.in. o OPTIMIE, eSklepie, usłudze iBard24.

Instalacja OPTIMA 2010 cz 10

Instalacja OPTIMY zakończona. Pora na serwis HASP (zielony klucz HASP mam wpięty do mojego komputera, zazwyczaj klucz jest wpięty do serwera, i tylko tam należy wykonać ten krok).

Aktualizacja serwisu HASP cz 1Program proponuje domyślną instancję serwera bazy danych instalowanego z Comarch OPTIMA. U mnie nazwa ta jest inna, więc ją zmieniam:

Aktualizacja serwisu HASP cz 2A następnie kontynuuje (wciskam „Konfiguruj”)

Aktualizacja serwisu HASP cz 4Instalator mnie pyta o dane dostępowe do serwera SQL, zatwierdzam domyślne.

Aktualizacja serwisu HASP cz 5Instalacja serwisu HASP zakończona. (Wybieram zakończ)

UPDATED: proszę przed pierwszym uruchomieniem OPTIMY zrestartować serwer/komputer. Bez tego mogą pojawić się błędy.

Ponieważ wszystko mam gotowe pora uruchomić nową OPTIMĘ.

Konwersja bazy optima cz1OPTIMA inteligentnie 🙂 wykrywa, że baza danych (konfiguracyjna) jest w starej wersji i proponuje jej aktualizacje. Oczywiście (nie mam wyjścia) i się zgadzam, wybierając praktycznie wszędzie domyślne ustawienia.

Proces samej konwersji trwa kilka minut

Po zakończonym prawidłowo i bezbłędnie procesie konwersji bazy konfiguracyjnej mam możliwość zalogowania się do bazy firmowej

Również baza firmowa wymaga konwersji. Proces jest bardzo podobny do konwersji bazy konfiguracyjnej, dlatego pomijam te zrzuty ekranu. Jedyną różnicą jest pytanie, czy chcę zrobić backup bazy konfiguracyjnej i firmowej czy tylko głównej (firmowej). Ja wybrałem „tylko bazy głównej”, gdyż backup konfiguracji zrobiłem już wcześniej. Proces konwersji bazy firmowej trwa dłużej niż bazy konfiguracyjnej gdyż jest w niej dużo więcej danych. Ile będzie trwało zależy od tego, jak szybki jest serwer oraz ile jest w niej danych. Całość może zająć od kilku minut do (nawet) godzin.

Gotowa aktualizacja optima 2010Aktualizacja systemu jest zakończona z sukcesem. Całość zajęła mi kilkanaście minut. Od teraz rozpoczynam zapoznawanie się z nowościami z których główny to nowoczesny i ergonomiczny interfejs. Polecam wypróbowanie sortowania kolumn, zamieniania ich. Najciekawsze jest grupowanie!

UPDATED: Z dniem 30.09.2011 Comarch kończy wsparcie dla OPTIMY w wersji 17, tym bardziej warto więc zaktualizować swój system do wersji 2010. Jeśli nie masz czasu na samodzielną instalację aktualizacji albo po prostu nie chcesz tego robić sam, skontaktuj się z naszym specjalistą i skorzystaj z naszego wsparcia.


Lub skontaktuj się po indywidualny dobór modułów i wycenę.

Zobacz również

5 komentarzy

  1. Po instalacji OPTIMY polecam jeszcze zrobić restart komputera/serwera. Bez tego mogą pojawiać się błędy w aplikacji.

  2. Czy jest możliwe ograniczenia liczby kolorów interfejsu by praca zdalna była szybsza? ewentualnie gładka skórka?

  3. Skórki można zmieniać na karcie widok
    Jak chodzi o kolory przy pracy zdalnej (przez TS itp) to tylko ustawienia sesji TS lub RemoteApp

  4. Jeżeli instalujemy Optimę na systemie serwerowym (w tym konkretnym przypadku jest to Windows Server 2008) i instalacji dokonuje użytkownik należący do grupy Administratorzy, może się zdarzyć, że uprawnienia do pliku optima.exe będą posiadać jedynie użytkownicy z tej grupy. W takim przypadku należy ręcznie nadać prawa do tego pliku pozostałym użytkownikom/grupom użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *