Wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej w systemie iMED24 w przychodni CLO w Krakowie

Przełom roku 2010/2011 był dla nas bardzo pracowity. Oprócz zaktualizowania systemów u klientów, którymi się opiekujemy, prowadziliśmy również sporo nowych wdrożeń – w tym wdrożenie zintegrowanego, kompleksowego systemu dla przychodni – iMed24. Obecnie jesteśmy na końcowym etapie wdrożenia, niemniej już chcielibym o nim opowiedzieć.

Kilka słów o systemie – iMED24, to kompleksowy zintegrowany system informatyczny dla gabinetów lekarskich różnych specjalizacji, przychodni, sieci placówek medycznych. System umożliwia kompleksową obsługę jednostki, począwszy od rejestracji pacjenta, przez prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej (rejestracji wizyty), aż do rozliczenia wizyt w NFZ lub wystawienia paragonu dla klienta. System obsługuje również korporacyjne i indywidualne pakiety medyczne.

Wdrożenie jest prowadzone w sieci przychodni „Centrum Leczenia Otyłości„. CLO to prywatna przychodnia ekspercko–konsultacyjną, posiadająca 18 placówek w całej Polsce. Głównym obszarem działalności Centrum jest leczenie otyłości i nadwagi. CLO posiada wieloletnie doświadczenie w leczeniu chorób metabolicznych. Oferuje także szereg usług komplementarnych obejmujących porady lekarzy medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, rehabilitantów, psychologów, fizjoterapeutów. NZOZ Centrum Leczenia Otyłości przyjmują lekarze i dietetycy, których kompetencje potwierdzone są tytułami naukowymi oraz doświadczeniem klinicznym.

W pierwszym etapie, prace prowadzimy w przychodni w Krakowie. W ramach prowadzonych prac:

 • Dostarczyliśmy serwer Actina Solar z 36 miesięczną gwarancją i serwiem 24/48h on-site – czy wiecie, że Actina dostarczyła setki serwerów Solar do CERNu i zbudował największy polski superkomputer Galera?
 • Dostarczyliśmy komputery mobilne HP, które są centralnie zarządzanie z ww. serwera pracującego pod kontrolą Windows Serwer Foundation
 • Zainstalowaliśmy, skonfigurowaliśmy i dostosowaliśmy system iMED24 do wymagań CLO (m.in stworzyliśmy wspólnie z kierownikiem zespołu lekarskiego karty wizyt)
 • Dostarczyliśmy czytniki kart elektronicznych oraz karty identyfikujące lekarzy, służące do podpisywania dokumentacji medycznej
 • Przeszkoliliśmy pracowników recepcji z zakresu rejestracji pacjentów, lekarzy z zakresu wprowadzania i przeglądania elektronicznej dokumentacji medycznej, Manager z zakresu rozliczeń z NFZ oraz zarządzania systemem oraz analizowania zgromadzonych danych. Z uwagi na specyfikę pracy lekarzy – szkolenia prowadziliśmy w późnych godzinach wieczornych.

Korzyści odniesione dzięki wdrożeniu:

Dzięki wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EMR) zgodnej z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia

 • udało się całkowicie wyeliminować papierową dokumentację medyczną, a co za tym idzie konieczność prowadzenia archiwum
 • lekarze mają możliwy natychmiastowy dostęp do zarówno archiwalnej (np z poprzednich wizyt, w tym od innych specjalizacji) jak i bieżącej dokumentacji ze swoich komputerów
 • uzyskano pełne bezpieczeństwo danych (których zaszyfrowana kopia, jest w czasie rzeczywistym kopiowana do DataCenter Comarch), i przetrwa nawet całkowite zniszczenie placówki przy ul. Garncarskiej

Dzięki wprowadzeniu elektronicznego grafiku pracy lekarzy oraz elektronicznej rejestracji

 • rejestracja może być prowadzona jednocześnie przez wiele recepcjonistek, bez ryzyka wielokrotnej rejestracji pacjenta na ten sam termin
 • rejestracja dla przychodni w różnych miejscowościach może być realizowana przez recepcjonistki w Krakowie (lub w innych miejscach)
 • rejestracja pacjentów do konkretnego lekarza jest bardzo sprawna
 • możliwe jest uruchomienie modułu samodzielnej rejestracji pacjentów przez Internet
 • bardzo łatwo można zmienić czas pracy lekarza
 • recepcja posiada natychmiastowy dostęp do informacji, na kiedy jest zarejestrowany pacjent, a także które terminy są wolne lub zajęte

Dzięki temu, że wprowadzony system jest zintegrowany

 • wszelkie dane są wprowadzane jednokrotnie, co oszczędza czas i zmniejsza nakład pracy
 • wybranie przeprowadzonej procedury i świadczenia przez lekarza podczas wizyty – oszczędza czas na przygotowaniu rozliczeń z NFZ.

Podczas prowadzonych prac, szczególnie spodobał się nam wystrój przychodni 🙂

Wdrożenie iMED24 prowadzimy obecnie także w innych placówkach – w pogotowiu ratunkowym oraz szpitalu ginekologiczny. Wkrótce opiszę także inne nasze ciekawe wdrożenia, m.in systemu CDN XL w odlewni.

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *