Dlaczego warto wdrożyć elektroniczną dokumentację medyczną już teraz?

Archiwizacja tradycyjnej papierowej dokumentacji medycznej jest problemem dla wielu placówek medycznych. Konieczność przechowywania danych przez aż dwadzieścia lat wymaga posiadania dużej powierzchni magazynowej, zabezpieczonej przed wilgocią, ogniem czy po prostu kradzieżą. Utrata dokumentów papierowych jest nieodwracalna, przez co ryzyko jej archiwizowania jest spore. Na szczęście szybki rozwój technologii pozwolił na stworzenie profesjonalnego oprogramowania dostosowanego do potrzeb medycyny, umożliwiającego tworzenie i archiwizację dokumentacji w sposób zapewniający bezpieczeństwo i zgodność z obowiązującymi procedurami.

Prawo

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 21 grudnia 2006 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania daje możliwość wykorzystywania specjalistycznego oprogramowania umożliwiającego wytwarzanie i archiwizowanie dokumentacji w formie elektronicznej. Obecnie placówki mają pełną dowolność wyboru formy przechowywania danych (zgodnie z rozporządzeniem z dn. 21 grudnia 2010 r.), jednakże już od 1 sierpnia 2014 r. informatyzacja dokumentacji medycznej stanie się obowiązkiem wszystkich jednostek służby zdrowia.

Obawy

Niestety duża część lekarzy i pielęgniarek podchodzi do tego projektu bardzo niechętnie, bojąc się, że nauka obsługi oprogramowania będzie dla nich zbyt uciążliwa, a wykorzystanie systemu IT zamiast ułatwiać im pracę, będzie ją utrudniać. Wdrażany przez naszą firmę system iMed24 jest jednak bardzo łatwy w użytkowaniu, wręcz intuicyjny, dzięki czemu personel placówki jest w stanie bardzo szybko opanować jego obsługę.

Dlaczego warto wdrożyć elektroniczną dokumentację medyczną już teraz?

Prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej będzie obowiązkowe dopiero za trzy lata, jednakże wiele placówek już dziś podejmuje decyzję o jej wdrożeniu. Dlaczego? Ponieważ wykorzystanie profesjonalnego oprogramowania usprawnia pracę personelu i podnosi jakość obsługi pacjentów. A konkretnie?

1. Szybsza wymiana informacji
Elektroniczna dokumentacja medyczna to pewność błyskawicznego dostępu do historii choroby pacjenta o każdej porze dnia i nocy, również podczas wizyt domowych, bez konieczności wizyt w archiwum i czasochłonnego przeglądania dokumentacji papierowej. Lekarze mogą przekazywać sobie historię chorób wraz z załącznikami, mając przy tym pewność, że odczytanie informacji przez innego specjalistę nie będzie stanowiło problemu. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość korzystania z gotowych formularzy (np. kart pacjenta, recept) oraz tworzenia własnych.

2. Wyższa jakość obsługi pacjenta
Brak rejonizacji oznacza dla placówek konieczność konkurowania między sobą o pacjentów. Im wyższa jakość usług, tym większa ilość osób sama zgłasza się do danej placówki. Funkcjonalności systemów IT dla medycyny dają pacjentom wiele możliwości, takich jak np. dostęp do dokumentacji online bądź samodzielna rejestracja przez internet. Wszystko to wpływa na zwiększenie konkurencyjności placówki.

3. Tańsza archiwizacja, większe bezpieczeństwo
Przechowywanie dokumentów w formie elektronicznej generuje o wiele mniejsze koszty, niż w przypadku dokumentów tradycyjnych. Dane przechowywane są na serwerze, który zajmuje nieporównywalnie mniej miejsca, niż szafy pełne papierów. Co ważne, serwer nie musi znajdować się fizycznie w placówce (outsourcing serwera), co jest dodatkowym ułatwieniem. Informatyzacja dokumentacji zapewnia także zwiększenie bezpieczeństwa przechowywanych danych dzięki funkcji automatycznego tworzenia kopii bezpieczeństwa (system back-up’u).

4. Obsługa rozliczeń z NFZ
System iMed24 zapewnia placówce pełną obsługę sprawozdawczo-rozliczeniową z NFZ. Personel medyczny ma możliwość przesyłania do NFZ wszystkich wymaganych dokumentów – rozliczeń wizyt czy deklaracji POZ – bez konieczności powtórnego wpisywania danych.

5. Zgodność z przepisami
Decydując się na wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej należy zwrócić szczególną uwagę na certyfikaty, potwierdzające zgodność z obowiązującymi przepisami oraz procedurami, określanymi przez Ministerstwo Zdrowia. Warto również sprawdzić, czy program daje możliwość stosowania bezpłatnego niekwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Więcej o niekwalifikowanym podpisie elektronicznym – w kolejnym wpisie.

6. Niższe koszty
Pozostaje jeszcze jedna istotna sprawa: cena. Dopóki informatyzacja dokumentacji nie jest obowiązkiem, a jedynie możliwością, z której mogą skorzystać placówki, cena oprogramowania będzie dużo niższa niż w momencie, gdy jednostki medyczne będą już zobligowane do jej wprowadzenia.

Zapraszamy do przeczytania całości artykułu: „Czy warto wdrażać elektroniczną dokumentację medyczną już dziś?

Czy Twoim zdaniem obowiązek informatyzacji dokumentacji medycznej to szansa na rozwój medycyny w Polsce, czy raczej niepotrzebne utrudnienie?

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *