Sposoby finansowania wdrożenia systemu IT – fundusze UE, leasing, ulga technologiczna

Fakt, że wdrożenie systemu IT usprawnia pracę w przedsiębiorstwie czy organizacji, jest kwestią niezaprzeczalną. Dzięki automatyzacji pracy wydajność pracowników rośnie, a obsługa klienta staje na coraz wyższym poziomie. Inwestycja w profesjonalne oprogramowanie dla firm i instytucji zwraca się bardzo szybko. Jednakże nie każdy przedsiębiorca dysponuje środkami, umożliwiającymi mu jednorazowy duży wydatek na system IT.

Finansowanie wdrożenia systemu IT

Jak sfinansować wdrożenie nowoczesnego oprogramowania?

Brak odpowiednich funduszy nie powinien powstrzymywać nas przed inwestycją w rozwój firmy. Istnieje przecież wiele metod zdobycia środków z zewnątrz.

Fundusze UE

Popularne w ostatnich latach programy „Innowacyjna Gospodarka” oraz „Gospodarka Regionalnej Szansy” umożliwiły wielu przedsiębiorcom zwrócenie się o dofinansowanie na rozwój firmy do unijnych funduszy. Dotacje te cieszą się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorstw z sektora MMŚP – zapewne ze względu na fakt, że są one bezzwrotne.

Celem danych projektów jest zwiększenie konkurencyjności polskich firm. W zależności od potrzeb, przedsiębiorca może skorzystać z programu wspierającego współpracę biznesową pomiędzy minimum trzema firmami (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 8.2 – „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B”) bądź programu umożliwiającego unowocześnienie infrastruktury technologicznej w firmie (Gospodarka Regionalnej Szansy 2.1 – „Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw”).

Decydując się na skorzystanie z dotacji UE należy pamiętać o tym, że programy te wymagają pewnego wkładu własnego, którego wysokość jest ustalana procentowo w zależności od wybranego programu. Kwota dofinansowania musi mieć określoną procentowo wartość i mieścić się w pewnym przedziale (np. w pierwszym programie otrzymana dotacja nie może być niższa niż 20 tys. zł ani wyższa niż 2 mln zł, może wynosić także maksymalnie 85 % wartości całości inwestycji). Przedsiębiorca musi więc dysponować określonymi środkami, co nie zawsze jest możliwe.

Fundusze unijne nie są dla wszystkich. Zanim rozpoczniemy wypełnianie wniosków, warto przeanalizować regulamin konkretnego programu – np. drugi z wymienionych programów wyklucza możliwość dotacji dla osób ubezpieczonych w KRUS bądź działających w określonych branżach (w tym przypadku – handlowej i turystycznej).

Osoby, które zdecydowały się na szukanie środków właśnie w funduszach UE, często narzekają na długotrwałość tego procesu. Od momentu rozpoczęcia pisania wniosku do ostatecznego uzyskania decyzji może minąć wiele miesięcy. Po zakończeniu naboru dokumentów urzędnicy – zgodnie z przepisami – mają aż 180 dni na rozpatrzenie spraw. 6 miesięcy oczekiwania na decyzję może okazać się nie do przyjęcia dla niektórych firm – jest to znaczne utrudnienie, uniemożliwiające zaplanowanie pracy.

Dodatkowym utrudnieniem dla wielu osób jest konieczność przygotowywania dużej ilości dokumentów. Należy pamiętać o tym, że nieprawidłowe uzupełnienie dokumentacji może nawet poskutkować dyskwalifikacją firmy z programu. Wszystko to wywołuje u przedsiębiorców poczucie niepewności, co może znacząco utrudnić ich pracę.

Leasing

Inną metodą finansowania wdrożenia systemu IT jest leasing. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że oprogramowanie również jest środkiem trwałym, który można zdobyć na zasadzie leasingu – uzyskania prawa do korzystania przez określony okres czasu w zamian za płatności ratalne.

Usługa ta coraz bardziej zyskuje na popularności – przede wszystkim dlatego, że umożliwia dokładne zaplanowanie wydatków na infrastrukturę technologiczną. Leasing IT nie wymaga również dużego wkładu własnego – wpłaty zaczynają się już od 5 % wartości oprogramowania. Co ważne, podpisanie umowy leasingowej jest bardzo proste – wymaga podstawowych dokumentów, a oczekiwanie na decyzję jest stosunkowo krótkie.

Dla firm o stabilnej sytuacji finansowej, nie dysponujących jednorazowo środkami umożliwiającymi zakup profesjonalnego systemy IT, leasing jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Przed podpisaniem dokumentów warto jednak dowiedzieć się, jak wygląda ewentualne rozwiązanie umowy i odszkodowanie na rzecz leasingodawcy.

Ulga technologiczna

Firmy, posiadające odpowiednie fundusze, mają możliwość zaoszczędzić aż 10 % wartości wdrażanego oprogramowania. Ulga technologiczna pozwala na odliczenie od dochodów dodatkowo do 50 % poniesionych wydatków na system IT. Przysługuje ona przedsiębiorcom, którzy nabyli nowoczesną technologię – tzn. technologię, stosowaną na świecie nie dłużej niż ostatnich pięć lat.

Warunkiem otrzymania ulgi technologicznej jest udowodnienie, że dana technologia została uznana za nowoczesną przez niezależne od podatnika źródło naukowe. Warto wiedzieć, że warunki te spełnia oprogramowanie COMARCH, posiadające potwierdzającą innowacyjność technologiczną opinię Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Inwestycja w rozwój

Profesjonalne oprogramowanie, usprawniające pracę i zwiększające wydajność pracowników to opłacalna inwestycja w rozwój przedsiębiorstwa czy organizacji. W przypadku braku odpowiednich środków warto zastanowić się nad innymi metodami finansowania, których jest na rynku coraz więcej.

Całość artykułu można przeczytać pod adresem „Jak sfinansować wdrożenie systemu IT„.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących metod finansowania wdrożenia systemu IT zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami (formularz kontaktowy).

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *