Czy można wykorzystać serwery VPS do outsourcingu elektronicznej dokumentacji medycznej?

Jak informowaliśmy w poprzednim wpisie, od grudnia 2010 roku outsourcing elektronicznej dokumentacji medycznej jest już możliwy. Zmiana w przepisach umożliwiła niejednemu gabinetowi lekarskiemu, przychodni czy sieci placówek otwarcie się na informatyzację. W jaki sposób jednak korzystać z możliwości outsourcingu, by zachować zgodność z przepisami i móc mieć całkowitą pewność bezpieczeństwa danych?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 21. grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, dane wprowadzane do systemu IT muszą być przechowywane fizycznie w miejscu, które można jednoznacznie zidentyfikować (dokładnie określić komputer, w którym zapisane są dane).

W praktyce oznacza to więc jedną z trzech opcji:
• zakup własnego serwera;
• dzierżawę serwera dedykowanego;
• dzierżawę serwera VPS.

Zakup własnego serwera do archiwizowania elektronicznej dokumentacji medycznej oznacza bardzo duże koszty, co dla niektórych placówek może być przeszkodą nie do pokonania. Warto więc rozważyć wynajem serwera, co pomoże ograniczyć wydatki przeznaczone na wdrożenie systemu IT.

Serwery dedykowane

Dzierżawa serwera dedykowanego nie powinna wzbudzać żadnych kontrowersji. Placówka wynajmuje na wyłączność konkretny komputer, posiadający określone zasoby sprzętowe. Serwer dedykowany jest użytkowany tylko i wyłącznie przez jednego usługobiorcę, co zapewnia pełne bezpieczeństwo danych. Co ważne, taki serwer może być konfigurowany w sposób dowolny, co pozwala na dostosowanie go do potrzeb konkretnej jednostki medycznej oraz wymagań wdrożonego oprogramowania.

Sporym minusem wykorzystania serwera dedykowanego jest jego cena. Zastrzegając sobie serwer na wyłączność, określając jego zasoby i wymagając niestandardowej konfiguracji musimy wziąć pod uwagę fakt, że koszt dzierżawy takiego serwera będzie wyższy, niż w przypadku korzystania z serwera współdzielonego. W dalszym ciągu jest to jednak tańsza opcja, niż zakup własnego sprzętu.

Serwery VPS

Serwery VPS (wirtualne serwery prywatne) zyskują coraz bardziej na popularności wśród dzierżawców serwerów. Jest to innowacyjne rozwiązanie, będące alternatywą dla serwera dedykowanego. Na czym polega użytkowanie VPS-ów?

Korzystając z serwerów VPS usługobiorca wydzierżawia część przestrzeni dyskowej serwera. Umowa podpisywana z usługodawcą gwarantuje określone parametry sprzętu (takie jak pojemność dysku, dostęp do procesora czy ilość pamięci RAM), dzięki czemu VPS zachowuje funkcjonalność serwera dedykowanego, zapewniając przy tym ciągłość pracy na wykorzystywanym systemie IT oraz bezpieczeństwo danych.

Istotną sprawą jest także fakt, że serwery VPS pozwalają na przechowywanie danych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, spełniając wymagane zasady bezpieczeństwa. Wszystkie te cechy w połączeniu ze stosunkowo niską ceną (w porównaniu do serwerów dedykowanych) sprawiają, że VPS-y znajdują coraz szersze zastosowanie w medycynie.

Serwery VPS to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla mniejszych placówek, które:
• nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego sprzętu,
• nie mają miejsca lub warunków na przechowywanie serwera,
• nie mają możliwości wydzielenia personelu odpowiedzialnego za sprzęt,
• nie chcą dokładać sobie kolejnych obowiązków.

Porównanie serwerów dedykowanych i serwerów VPS:

Serwer dedykowany Serwer VPS
Bezpieczeństwo danych + +
Określone zasoby sprzętowe + +
Konfiguracja do własnych potrzeb + +
Zgodność z rozporządzeniem Ministra Zdrowia + +
Cena +

Jak wynika z powyższej tabeli, serwery VPS posiadają wszystkie zalety, charakterystyczne dla serwerów dedykowanych, posiadają jednak nad nimi bardzo istotną przewagę – koszt ich dzierżawy jest dużo niższy.
Decydując się na wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej w placówce warto wykorzystać wszystkie możliwe udogodnienia, zwiększające komfort korzystania z oprogramowania oraz minimalizujące koszty utrzymania systemu. Takim udogodnieniem z pewnością jest dzierżawa serwera VPS, zapewniającego całkowite bezpieczeństwo danych i generującego dużo niższe koszty niż inne dostępne na rynku rozwiązania.

Czy Waszym zdaniem placówki medyczne powinny posiadać własne serwery? Czy serwery VPS są dla nich wystarczającym rozwiązaniem?

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *