Eksport Rejestrów VAT do programu Comarch ERP Optima – usprawnienie współpracy pomiędzy biurem rachunkowym a jego klientami

Naszym nowym projektem jest, skonstruowany specjalnie na życzenie Klienta, program do eksportowania Rejestrów VAT sprzedaży do oprogramowania Comarch ERP Optima.

Aplikacja została wykonana dla naszego Klienta, który używa innego dedykowanego systemu do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem. Jednocześnie jednak korzysta również z programu Comarch ERP Optima, do którego chciałby mieć możliwość importowania wygenerowanych Rejestrów VAT sprzedaży.

 

Problem do rozwiązania

Naszym zadaniem było sprostanie potrzebie obniżenia kosztów i nakładów pracy na wprowadzanie dokumentów sprzedaży i zakupu – wystawianych w jednym systemie, a księgowanych w innym, w biurze rachunkowym. Zamówiona aplikacja miała umożliwić wyeksportowanie plików w formacie VAT_R.txt, będącym jednym z podstawowych formatów wymiany danych pomiędzy programami firmy Comarch, dzięki czemu dane uzyskane w dedykowanym programie stałyby się możliwe do zaczytania przez Comarch ERP Optima.

 

Działanie programu

Stworzony przez nas program pozwala na eksportowanie Rejestrów VAT sprzedaży w postaci plików o formacie VAT_R.txt, które możliwe są do zaimportowania przez oprogramowanie Comarch ERP Optima.

Program działa w pełni automatycznie, uruchamiając się z harmonogramu zadań raz dziennie. W pierwszej kolejności pobiera z programu Klienta dokumenty zatwierdzone, następnie wylicza Rejestry VAT, po czym zapisuje je w postaci plików o formacie VAT_R.txt, które wysyła na zdefiniowany uprzednio adres e-mail.

Adresat poczty, po odebraniu e-maila, otrzymuje gotowy plik, który może wczytać w Comarch ERP Optima za pomocą polecenia Import/Danych Księgowych/Import Rejestrów VAT.

Stworzona aplikacja może działać na dwa sposoby:

a). jeżeli zostanie uruchomiona bez parametrów, operator ma możliwość wyboru zakresu dat eksportu;
b). jeżeli zostanie uruchomiona z parametrem /currentDate, zostanie automatycznie wykonany eksport dla bieżącej daty systemowej.

Program jest bardzo łatwy w obsłudze, a jego interfejs ogranicza się do wyboru zakresu dat dokumentów oraz uruchomieniu procesu eksportu (Rys. 1).

  Rys. 1 Program do eksportu Rejestrów VAT – stworzony przez firmę ALPOL – rozwiązania IT

 

Korzyści/Rezultaty

Stworzona aplikacja stanowi uproszenie pracy dla firm korzystających z kilku odmiennych, wyprodukowanych przez innych producentów, programów klasy ERP. Dzięki wprowadzonej łączności pomiędzy różnymi systemami, możliwa stała się praca na zestawie kilku programów, gdzie jeden z nich może być wykorzystywany w bieżącej obsłudze gospodarki magazynowej, w sprzedaży oraz w codziennych rozrachunkach, a drugi (Comarch ERP Optima) w obszarze księgowości. Rozwiązanie takie najczęściej dotyczy przedsiębiorstw obsługiwanych przez biura rachunkowe.

Jeżeli prowadzisz biuro rachunkowe i chciałbyś usprawnić współpracę ze swoimi klientami korzystającymi z odmiennych systemów ERP; bądź to właśnie Ty jesteś klientem biura rachunkowego i zależy Ci na lepszej współpracy, pomimo różnic w obsługiwanych przez Was systemach  – koniecznie skontaktuj się z nami!


Lub skontaktuj się po indywidualny dobór modułów i wycenę.

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *