VAT unijny w e-commerce i Comarch ERP

Wejście Polski do Unii Europejskiej otworzyło rodzimym sprzedawcom dostęp do zupełnie nowych rynków działających w ramach Wspólnoty. Przepisy o swobodnym obrocie gospodarczym znacznie ułatwiły wysyłkę towarów do odbiorców w innych krajach europejskich, co zapewniło nowe rynki zbytu. Jakie są zasady sprzedaży do Unii Europejskiej przez Internet? Jakie są warunki i zasady stosowania VAT unijny (np VAT Niemiecki, VAT Francuski, VAT Brytyjski) w Comarch ERP?

Limity sprzedaży na VAT 23% do krajów Unii Europejskiej

Rozpoczynając eksport towarów za granicę w handlu detalicznym, warto zaznajomić się z art. 34 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r., w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Przytoczony artykuł określa ogólne zasady ustalania limitów kwotowych netto przez poszczególne państwa – 100 000 euro, lub 35 000 euro, jeśli zachodzą przesłanki, że import towarów do danego kraju może zaszkodzić konkurencyjności.

Powyższe limity odnoszą się do miejsca rozliczania podatku VAT. Zmieszczenie się w limicie pozwala sprzedawcy wybrać, czy chce się rozliczyć w swoim kraju, czy kraju docelowej przesyłki. Przekroczenie wymaga zarejestrowania działalności gospodarczej na terenie docelowego państwa i rozliczania się zgodnie z jego systemem podatkowym oraz naliczania podatku od wartości dodanej w wysokości obowiązującej na jego terenie.

Rejestracja w zakresie VAT w każdym z krajów UE nie oznacza, że zakładamy tam działalność, dalej posługujemy się Polską nazwą, Polskim adresem, i płacimy podatek dochodowy w Polsce. Zmienia się:

  • nr NIP,
  • konieczność stosowania stawek VAT danego kraju
  • miejsce odprowadzania podatku VAT.

ue_schemat

Przykładowe limity kwotowe w państwach UE

Korzystając z możliwości, jakie oferuje art. 34 Dyrektywy 2006/112/WE poszczególne państwa mogą ustalać swoje własne limity kwotowe dla importu towarów w handlu detalicznym. Większość z nich (m.in. Włochy, Słowacja, Portugalia, Irlandia, Hiszpania, Grecja, Cypr, Belgia, czy Austria) określiły minimalną kwotę limitu, czyli 35 000 euro. Francja oraz Niemcy umożliwiają eksport do najwyższej stawki – 100 000 euro, dla Wielkiej Brytanii równowartość wynosi ok. 82 000 euro. Więcej szczegółów na temat limitów dla sprzedaży wysyłkowej znajduje się w tym miejscu.

Rozliczanie podatku VAT w państwie docelowym

Przekroczenie limitu kwotowego w danym państwie niesie ze sobą obowiązek rozliczania się na jego terenie, oraz przyjęcia obowiązującej tam stawki VAT.

W tym celu należy w odpowiednim urzędzie zarejestrować działalność swojej firmy wyrabiając odpowiednik NIP-u dla danego państwa. Rejestrując firmę nie trzeba posiadać siedziby na terenie konkretnego kraju, zarówno nazwa, jak i adres mogą być identyczne z nazwą oraz adresem widniejącym w polskich dokumentach rejestracyjnych.

Następnym krokiem po „uruchomieniu” firmy poza granicami kraju jest – przy każdym następnym zamówieniu – wykorzystywanie obowiązującej tam stawki VAT. Później pozostaje już tylko regularne wypełnianie i składanie odpowiednich deklaracji podatkowych lokalnym odpowiednikom urzędów skarbowych.

Jako, że stawki VAT w poszczególnych krajach członkowskich UE są różne, może okazać się, że dzięki nim jesteśmy w stanie zwiększyć konkurencyjność naszych produktów na zagranicznych rynkach. Przykładowo we Francji, Austrii, Bułgarii, i Wielkiej Brytanii VAT wynosi 20%. Niemcy mają 19%, Włochy 22%, a obywatele Węgier muszą liczyć się z 27% podatkiem. Pełna tabela obowiązujących stawek VAT znajduje się w tym miejscu.

Wysyłka produktów za granicę w Comarch ERP XL

Nasze rozwiązania opracowywane dla systemu Comarch ERP XL oraz Comarch ERP OPTIMA pozwalają uprościć proces wysyłki produktów za granicę poprzez automatyzację ustawiania właściwych stawek podatku oraz łatwą zmianę jego naliczania w momencie przekroczenia limitu kwotowego.

W naszych mechanizmach zaimplementowaliśmy aktualne tabele ze stawkami VAT i limitami kwotowymi stosowanymi w danym kraju. Tworząc zamówienie z wysyłką na zagraniczny adres system wykrywa na jego podstawie kraj docelowy oraz w razie potrzeby samodzielnie dostosowuje do niego stawkę podatku, która następnie przenoszona jest na fakturę.

ue_z2

Rozwiązanie to umożliwia również stworzenie zestawień wysyłek do poszczególnych państw UE, aby na ich podstawie obsługujące nas w danym kraju biura księgowe mogły stworzyć odpowiednie deklaracje dla urzędów.

Masz więcej pytań w związku z wysyłką towarów do krajów Unii Europejskiej? Chcesz rozpocząć sprzedaż na terenie UE lub skala Twojej działalności oznaczana stosowanie unijnych stawek VAT? Skontaktuj się z nami!

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *