Czy opłaca się szukać najtańszych rozwiązań informatycznych?

Obecny trend na rynku światowym wskazuje, że firmy przeznaczają na rozwiązania IT ok. 2% swoich przychodów. Polscy przedsiębiorcy również powoli docierają do tego poziomu zdając sobie coraz częściej sprawę, że nowe technologie informatyczne są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju ich biznesów. Jednocześnie wraz z powyższym trendem rośnie znaczenie wyboru usług IT pod względem jakości a nie ceny.

Dlaczego firmy przykładają większą wagę do IT?

Nowoczesne technologie informatyczne zdobywają kolejne gałęzie przemysłu wkraczając wszędzie tam, gdzie możliwe staje się usprawnienie procesów gospodarczych. Korzystają z nich instytucje finansowe oraz firmy produkcyjne. Nowoczesne systemy IT zarządzają przepływem danych na całym świecie, a także wspomagają w codziennych czynnościach pracowników biurowych zwiększając ich wydajność. W związku z tym coraz liczniejsza rzesza przedsiębiorców właśnie w nowoczesnych rozwiązaniach IT upatruje swojej szansy na zwiększenie konkurencyjności.

Optymalizacja procesów w firmie daje jej przewagę nad podobnymi podmiotami na rynku, pozwalając wykroić dla siebie jeszcze większy kawałek tortu potencjalnych zysków. Wraz z wdrożeniem nowych technologii usprawniających pracę rośnie również konieczność utrzymania całej infrastruktury w jak najlepszym porządku zwłaszcza, że nawet najmniejszy przestój może spowodować straty idące w tysiące, jeśli nie miliony złotych.

Dlatego właśnie obserwowany dziś wzrost wydatków na rozwiązania informatyczne wiąże się nie tylko z wdrażaniem nowych narzędzi, ale również odpowiednią opieką nad ich bezproblemowym działaniem.

Dlaczego nie opłaca się szukać najtańszych rozwiązań IT?

Rozwiązania informatyczne są inwestycją i jak każda inwestycja muszą się w ostatecznym rachunku zwrócić. Aby tak się stało musimy zadbać o dwie rzeczy: wysoką jakość wdrożenia nowych rozwiązań oraz odpowiednią opiekę serwisową gwarantującą nieprzerwane ich działanie.

Wybierając najtańsze rozwiązania ryzykujemy, że jakość jednego i drugiego może być nieadekwatna do naszych potrzeb. A to z kolei może doprowadzić do dwóch sytuacji:

  • system będzie sprawiał trudności w czasie użytkowania: niedostosowane rozwiązania IT, tworzone jak najniższym kosztem nie zawsze są dostosowane do specyfiki pracy konkretnego przedsiębiorstwa, przez co istnieje duże ryzyko, że będą sprawiać problemy w codziennym użytkowaniu spowalniając pracę i uniemożliwiając ciągły rozwój.
  • system nie będzie odpowiednio serwisowany: niska cena wdrożenia rozwiązań IT zazwyczaj oznacza również niską jakość serwisu (o ile jest on w ogóle wliczony do oferty). Oznacza to, że każda awaria może powodować wielogodzinne a nawet wielodniowe oczekiwanie na przywrócenie systemu do stanu używalności. W dalszym rozrachunku tego typu przestoje generują wysokie koszty, często przekraczające koszt wdrożenia rozwiązań informatycznych przez profesjonalną firmę.

Jakie rozwiązania IT wybierać?

W sieci krąży obrazek przedstawiający trójkąt zależności pomiędzy ceną produktu, jego jakością i czasem wykonania:

tanie-rozwiazania-it

Każdy z wierzchołków trójkąta to jedna z oczekiwanych przez każdego klienta rzeczy (niski koszt, wysoka jakość, krótki czas realizacji). Problem w tym, że wybrać możemy wyłącznie jeden z jego boków łączący ze sobą dwa spośród trzech elementów.

Mimo, że przesłanie powyższego obrazka na pierwszy rzut oka wydaje się humorystyczne, doskonale pokazuje faktyczną sytuację biznesową. Nie istnieje rozwiązanie idealne, które przy niskim koszcie daje wysoką jakość w krótkim czasie. Zawsze trzeba zrezygnować z któregoś elementu na rzecz innego. A jeśli zależy nam na wysokiej jakości wykonania oraz akceptowalnym czasie realizacji, zmuszeni jesteśmy ponieść wyższe koszty.

Jak pokazują sytuacje z życia wielu firm, doświadczona (przez co niekoniecznie tania) firma informatyczna oraz stała miesięczna opłata w ramach umowy utrzymaniowej jest gwarantem wysokiej jakości działania zamówionych rozwiązań, co przekłada się na zwiększenie zysków naszego przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie, gdyby porównać je z kosztami ponoszonymi w czasie przedłużających się awarii, jest również w dłuższej perspektywie znacznie bardziej opłacalne finansowo.

Jak wybrać odpowiedniego wykonawcę?

Podjęcie decyzji co do wykonawcy rozwiązań informatycznych nie jest sprawą prostą. Oprócz samego kosztu warto wziąć pod uwagę również inne czynniki mające wpływ na działanie zamawianych rozwiązań w przyszłości. Aby ułatwić ten proces przygotowaliśmy specjalny wpis, w którym wyszczególniamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy informatycznej. Wierzymy, że dzięki informacjom w nim zawartym ostateczny wybór stanie się znacznie łatwiejszy.

Szukasz sprawdzonej i doświadczonej firmy, która wdroży dla Ciebie nowe rozwiązania informatyczne? Skontaktuj się z nami i sprawdź, co jesteśmy w stanie dla Ciebie zrobić!

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *