JPK dla mikrofirm – kiedy zaczyna obowiązywać i jak się do tego przygotować?

Zgodnie z przepisami, od początku przyszłego roku w poczet firm zobowiązanych do comiesięcznego przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego wliczone zostaną również mikroprzedsiębiorstwa. Ich właściciele do stycznia 2018 roku muszą więc znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na generowanie, a następnie wysyłkę tego pliku. W naszym artykule pokażemy, jak się do tego przygotować.

Czym jest JPK i kogo obowiązuje?

O samym JPK pisaliśmy szerzej w artykule Jak przygotować się do wprowadzenia jednolitego pliku kontrolnego – JPK w systemach Comarch. Przypomnimy jedynie, że JPK jest zestawem danych dotyczących firmy, który sformatowany w odpowiedni sposób (ustandaryzowany plik XML) będzie mógł być odczytany przez Urzędy Skarbowe. W skład JPK wchodzi 7 struktur, z których jedna (JPK_VAT) będzie musiała być przekazywana urzędom co miesiąc, a pozostałe 6 na życzenie odpowiedniego organu.

W myśl obowiązujących zasad, duże, średnie i małe przedsiębiorstwa podlegają obowiązkowi składania JPK już w tym momencie, z kolei mikroprzedsiębiory zostaną nim objęci od początku 2018 roku (data przekazania pierwszego pliku JPK do urzędu to 25.02.2018 r.). W związku z tym przedstawiamy porady pozwalające przygotować firmę do generowania, a następnie wysyłki pliku zgodnie z prawem.

Kim jest mikroprzedsiębiorca?

Firmę określa się jako mikroprzedsiębiorcę jeśli w danym roku rozliczeniowym zatrudnia nie więcej niż 10 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty, z wyłączeniem osób przebywających np. na urlopie macierzyńskim), a roczny obrót wynosi nie więcej niż 2 mln euro.

Jak przygotować mikroprzedsiębiorstwo do wdrożenia JPK?

Zgodnie z nowymi zasadami, wszystkie wpisy do rejestru od 1 stycznia 2018 roku muszą być wprowadzone w systemie obsługującym JPK. I tutaj pojawia się problem, ponieważ wbrew pozorom nie każda aplikacja wyposażona jest w taką możliwość. O ile programy stworzone do prowadzenia księgowości zostały zaktualizowane do wersji obsługującej JPK, to inne systemy wykorzystywane przez mikroprzedsiębiorstwa (np. esklepy) nie posiadają tego typu funkcji. W związku z tym aby od Nowego Roku działać zgodnie z prawem, konieczne jest wyposażenie się w odpowiednie rozwiązanie.

Można to zrobić na dwa sposoby:

  • skorzystać z usług biura księgowego, które proponuje taką możliwość,
  • zaopatrzyć się w odpowiedni system księgowy wyposażony w niezbędne funkcje.

Pierwszy z przypadków jest odpowiednim wyjściem, gdy z oferty biura korzystaliśmy już wcześniej i jest to przedłużenie naturalnej współpracy. Jeśli do tej pory rozliczaliśmy firmę samodzielnie, warto sprawdzić czy wykorzystywane przez nas aplikacje posiadają lub będą posiadały w najbliższej przyszłości opcję wysyłki JPK.

Z kolei osoby prowadzące księgi mikroprzedsiębiorstwa w postaci papierowej zobowiązane będą do przejścia wraz z początkiem 2018 roku na wersję elektroniczną.

Na szczęście wszystkie liczące się na rynku programy obsługujące księgowość posiadają możliwość zarówno generowania, jak i późniejszego przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych. Jako Złoty Partner Comarch rekomendujemy mikroprzedsiębiorcom system ERP Optima zapewniający wszystko, co niezbędne aby prowadzić księgowość samodzielnie i mieć możliwość spełniania wynikających z przepisów obowiązków.

ERP Optima posiada cały szereg funkcji pozwalających na wygodne prowadzenie całej dokumentacji księgowej niewielkiej firmy. Przechodzącym z innych systemów zapewnia wygodną migrację posiadanych danych. Za sprawą naszych dodatków e-commerce istnieje opcja połączenia ERP Optima z najpopularniejszymi platformami zakupowymi, co czyni z niej doskonałe rozwiązanie dla sklepów internetowych.

Jesteś zainteresowany systemem ERP Optima?

Sprawdź jego wersję demo:

Demo ERP Optima

Jakie są skutki niezłożenia JPK w wymaganym terminie?

Przepisy wymuszają na przedsiębiorcach składanie JPK w terminie. Niedostosowanie się do tego obowiązku może bowiem skutkować poważnymi sankcjami z art. 80 § 1 kodeksu postępowania skarbowego, czyli obowiązkiem zapłaty kary o równowartości 120 dziennych stawek.

Z kolei zatajenie informacji lub podanie nieprawny skutkować może nałożeniem kary w wysokości aż 240 stawek dziennych.

Aby uniknąć powyższych nieprzyjemnych konsekwencji warto zawczasu zaopatrzyć się w odpowiedni system obsługujący JPK. A w momencie, gdy jako mikroprzedsiębiorstwo zostaniemy objęci obowiązkiem wysyłki, powinniśmy pilnować terminów wysyłki plików do urzędu.

Używasz systemów Comarch ERP?

Sprawdź, jak wygenerować JPK w ERP Optima i ERP XL!

Szukasz doświadczonego Partnera Comarch, który wdroży w Twojej firmie system ERP Optima? Skontaktuj się z nami i zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić!

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *