Dlaczego warto wprowadzić WMS i kolektory na magazynie

Rozwój firmy ecommerce to nie tylko zwiększenie ilości zamówień, ale również stałe poprawianie oferty produktowej. Oferty, która wymaga coraz większej powierzchni magazynowej. Wzrost sprzedaży niesie więc ze sobą nie tylko większe zyski, ale również problemy natury organizacyjnej. Aby im zaradzić, w pewnym momencie rozwoju należy wdrożyć w przedsiębiorstwie odpowiednie rozwiązania magazynowe – WMS oraz kolektory. Oto 5 powodów, dla których warto to zrobić.

1. Przyspieszają wdrożenie nowych magazynierów

Im większa jest firma ecommerce, tym więcej magazynierów potrzebuje do zachowania czasu realizacji zamówień. Z tego też powodu rozwijające się firmy stale prowadzą nabór na to stanowisko. Problem zaczyna się w momencie wdrożenia nowego pracownika – osoby niezaznajomionej z ofertą produktową i rozkładem produktów na półkach. Odpowiednio wdrożony system WMS wraz z współpracującymi z nim kolektorami znacznie przyspiesza wdrożenie nowych osób do pracy w magazynie. W jaki sposób?

Choćby poprzez wbudowaną lokalizację magazynową, która dla każdego dokumentu uruchomionego na kolektorze pokazuje ustala najbardziej optymalną pozwalającą na szybkie zebranie niezbędnych do zamówienia towarów. Jednocześnie wdrażający się w pracę nowoprzyjęty magazynier ma możliwość przy pomocy kolektora zweryfikować zabierane towary. Zrobi to np. poprzez porównanie ze zdjęciem produktu lub poprzez zeskanowanie kodu kreskowego, który WMS automatycznie skoreluje z kodem przypisanym do pozycji zamówienia. I w razie wystąpienia błędu natychmiast poinformuje o tym operatora.

2. Przyspieszają pracę w magazynie

Praca na magazynie w firmie ecommerce zwykle wygląda następująco: magazynier pobiera dokument z listą produktów (fakturę, zamówienie, WZ) w formie papierowej i kompletuje zamówienie. Gotowe odnosi na stanowisko pakowania, pobiera kolejny dokument i znów rusza między półki.

Przy wykorzystaniu kolektorów i systemu WMS możliwe staje się przyspieszenie tego procesu. Odpowiedni dokument można otworzyć na kolektorze i od razu przystąpić do realizacji, bez potrzeby ciągłego powracania do miejsca składowania papierowych wersji.

3. Pozwalają śledzić wydajność pracowników

Informacje dotyczące szybkości pracy, ilości przerobionych dokumentów itp. zapisywane są w WMS, dzięki czemu kierownik magazynu może na bieżąco śledzić postęp i wydajność pracy każdego z pracowników. To pozwala mu szybko ocenić, kto pracuje zbyt wolno, gdzie znajduje się tzw. „wąskie gardło” i gdzie warto przemodelować proces pracy, aby efektywność działań była jeszcze wyższa.

4. Usprawniają inwentaryzację

Coroczna obowiązkowa inwentaryzacja to czasochłonne zadanie wymagające skupienia i dokładności. Konieczność przeliczenia produktów na magazynie i porównania ich z listą w systemie jest uciążliwe i w zależności od ilości magazynierów oraz wielkości magazynu może zająć od kilku godzin nawet do kilku dni.

Na szczęście odpowiedni WMS wraz ze współpracującymi z nim kolektorami i w tym względzie sprawdza się jako narzędzie usprawniające działania remanentowe. Wejście w tryb inwentaryzacji pozwala magazynierom na łatwe zliczanie ilości sztuk poszczególnych produktów poprzez skanowanie ich kodów kreskowych, co w połączeniu z automatycznym uzupełnianiem arkuszy inwentaryzacyjnych znacznie skraca czas przeprowadzenia liczenia minimalizując jednocześnie ilość występujących w tym czasie błędów.

5. Pokazują, kto popełnia błędy

Nawet firma ecommerce wyposażona w WMS i kolektory nie uniknie wszystkich błędów pojawiających się w czasie realizacji zamówień. Na szczęście wyposażenie się w to rozwiązanie pozwala szybko wychwycić winnych i wdrożyć niezbędne procedury pozwalające na usunięcie oraz niepowtórzenie błędu w przyszłości.

*

Nowoczesne narzędzia do obsługi magazynu na pewnym poziomie rozwoju są konieczne do prowadzenia nieprzerwanej sprzedaży w firmie ecommerce. Dlatego też warto rozważyć wdrożenie WMS wraz z kolektorami w momencie, w którym koszty pracy magazynu zaczynają wzrastać odwrotnie proporcjonalnie do wydajności. Zapewni to niezbędne narzędzia pozwalające rozwijać się przedsiębiorstwu dalej w sposób skalowalny.

Szukasz wydajnego i elastycznego narzędzia WMS dla swojego magazynu? Sprawdź możliwości FUTURITI WMS! Skontaktuj się z nami i zobacz, jak poprawimy szybkość realizacji zamówień w Twojej firmie!

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *