Jak przygotować plan urlopów w 2018 roku?

Sezon wakacyjny jeszcze daleko przed nami, ale początek roku jest okresem, w którym w większości firm należy przedstawić swoje plany urlopowe. Pozwala to m.in. na zaplanowanie pracy w poszczególnych działach w taki sposób, aby każdy mógł wypocząć.

Kiedy warto wziąć urlop w 2018 roku?

Standardowo pracownikowi zatrudnionemu na pełen etat przysługuje – w zależności od stażu pracy – 20 lub 26 dni urlopu. Z jednej strony wydaje się, że to niewiele, ale umiejętne ich rozplanowanie z uwzględnieniem dni wolnych od pracy pozwala na stworzenie naprawdę długich okresów wypoczynkowych. W pozostałych w 2018 miesiącach znajdziemy aż 6 sytuacji, gdzie wykorzystując maksymalnie 4 dni urlopu możemy jesteśmy w stanie zorganizować małe wakacje:

  • Pierwsza możliwość pojawia się wraz z tegorocznymi Świętami Wielkanocnymi. 4 dni urlopu wzięte zaraz po nich (3-6.04) dadzą dziewięciodniowy blok wypoczynkowy, który możemy przeznaczyć np. na pierwsze wiosenne wyjazdy.
  • Kolejna z okazji nadarza się już niecały miesiąc później wraz z nastaniem weekendu majowego. Wystarczy wykorzystać 2 dni urlopu (2.05 i 4.05) aby trwał on od aż przez 9 dni!
  • Krótszy, bo czterodniowy weekend czeka nas po Bożym Ciele (31.05), jeśli postanowimy wziąć jeden dzień urlopu w piątek 1.06.
  • 5 dni wolnego przy wykorzystaniu dwóch dni urlopu możliwe będzie w sierpniu. Wystarczy złożyć wniosek urlopowy na 16-17.08, aby cieszyć się wydłużonym weekendem rozpoczynającym się w Święto Wojska Polskiego – 15.08, a kończącym w niedzielę, 19.08.
  • Początek listopada znów daje możliwość zorganizowanie czterodniowego odpoczynku. Wystarczy zaraz po Wszystkich Świętych wykorzystać jeden dzień wolnego (piątek, 2.11).
  • Najdłuższy możliwy czas odpoczynku przy wykorzystaniu jedynie 4 dni urlopowych to końcówka roku 2018. Wzięcie urlopu w Wigilię, dwa dni po świętach (27-28.12) i w Sylwestra da nam łącznie 11 dni wolnego, co jest czasem idealnym na godne odpoczynek w ostatnich dniach 2018 roku.

Jak skutecznie zarządzać urlopami w firmie?

Zarządzanie urlopami w firmie to nie lada wyczyn. O ile w mniejszych przedsiębiorstwach w miarę łatwo można rozplanować czas wolny dla każdego z pracowników, kilkuosobowa obsada działów wymusza już tworzenia konkretnego grafiku urlopowego w taki sposób, aby w każdym dziale znajdowała się przynajmniej podstawowa obsada pozwalająca na sprawną i bezproblemową pracę.

W planowaniu urlopów pomagają specjalistyczne aplikacje dedykowane zarządzaniu pracownikami, np. Comarch e-Pracownik. Umożliwiają one m.in.:

  • wyświetlanie limitów urlopowych wyliczanych indywidualnie dla każdego pracownika,
  • grafik urlopów pozwalający przełożonemu dokładnie zarządzać pracą działu i dniami wolnymi podległych mu pracowników,
  • przesyłanie elektronicznych wniosków urlopowych zastępujących papierowe wersje, wraz z możliwością podglądu aktualnego stanu wniosku (złożony, zatwierdzony, odrzucony itp.),
  • dostęp online, pozwalający m.in. na złożenie wniosku z dowolnego smartfona, tabletu lub komputera z dostępem do internetu.

Takie narzędzie do zarządzania urlopami pozwala dokładnie rozplanować dni wolne i zapewnić odpowiednią rotację wypoczywających pracowników w sezonie urlopowym. Dodatkowo składanie wniosków w wersji elektronicznej automatyzuje w znaczny sposób zarządzanie urlopami pracowników, co ma wpływ na wyższą wydajność działu HR.

Chcesz wdrożyć Comarch e-Pracownik w swojej firmie? Skontaktuj się z nami – odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy w doborze najlepszych rozwiązań biznesowych.Lub skontaktuj się po indywidualny dobór modułów i wycenę.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *