Błędy w realizacji zamówień – jak ich uniknąć?

Skuteczne zarządzanie sklepem internetowym to nie tylko stałe zwiększanie sprzedaży, ale również rozwiązywanie bieżących problemów, m.in. tych związanych z błędną realizacją zamówień. Aby było ich jak najmniej, warto wykorzystać możliwości oferowane przez nowoczesne rozwiązania technologiczne. W tym artykule pokażę Ci, którym warto się przyjrzeć.

Błędy przy realizacji zamówień – dlaczego warto minimalizować ich ilość?

Szeroko rozumiany „czynnik ludzki” to jedna z najliczniejszych przyczyn błędów powstających w czasie realizacji zamówień. Chwila nieuwagi i w paczce ląduje nieodpowiedni produkt. Moment zamyślenia i zamiast trzech sztuk pakujesz klientowi tylko jedną. Roztargnienie i zamówienie ląduje pod innym adresem, niż powinno.

Odkręcanie tego typu błędów zajmuje czas. Mnóstwo czasu. Dodatkowo generuje stresowe sytuacje u pracownika sklepu (który musi obsłużyć całą sytuację zamiast przygotowywać kolejne przesyłki) i klienta (który czeka na zamówione produkty i zastanawia się nad profesjonalizmem Twojego sklepu).

Na szczęście możesz w znaczny sposób ograniczyć powstawanie tego typu sytuacji. W celu ich uniknięcia pomyśl nad wdrożeniem odpowiednich rozwiązań pozwalających zminimalizować ilość błędów powstających w czasie realizacji zamówień.

Jak zminimalizować ilość błędów powstających przy realizacji zamówień?

Nie od dziś wiadomo, że pod względem wykonywania skomplikowanej pracy, komputery sprawują się o wiele lepiej od człowieka. Dlatego chcąc usprawnić działanie sklepu i zminimalizować ryzyko występowania błędów powinieneś wdrożyć w swojej firmie konkretne technologie. Pierwszą z nich jest system WMS, drugą silnik procesów. Czym są i jak poprawią jakość pracy w Twoim sklepie? O tym piszę w dalszej części artykułu.

WMS – czyli usprawnienie działania magazynu

WMS to specjalny system do zarządzania magazynem (z ang. Warehouse Management System), pozwalający na skuteczną eliminację błędów związanych z pomyłkami przy wydawaniu towarów.

Pozwala on m.in. podejrzeć zdjęcia towarów wchodzących w skład zamówienia w celu porównania ich ze stanem faktycznym, dzięki czemu pracownik magazynu będzie miał pewność, że ściąga z półki odpowiedni produkt. W czasie skanowania dodatkowo pilnuje, aby zgadzały się nie tylko kody kreskowe, ale również ilości, dzięki czemu do klienta trafi dokładnie tyle sztuk, ile zamawiał.

Wdrożenie systemu WMS w Twoim sklepie usprawni również przygotowywanie zamówień. WMS dzięki obsłudze lokalizacji będzie wiedział, w którym miejscu magazynu dany produkt się znajduje i sam poprowadzi pracownika drogą pozwalającą w najkrótszym czasie skompletować całość zamówienia. Jednocześnie WMS dzięki stałej kontroli stanów magazynowych (synchronizując się z systemami ERP) pozwala zachować porządek i wyeliminować ryzyko pojawienia się braków.

Silnik procesów – zautomatyzowanie pracy sklepu

Drugim technologicznym rozwiązaniem, które w znaczący sposób przyczyni się do zmniejszenia ilości błędów przy realizacji zamówień jest zautomatyzowanie odpowiednich procesów przy pomocy specjalnego silnika.

Realizacja każdego zamówienia składa się z poszczególnych etapów, które dzięki odpowiedniemu narzędziu można w pełni zautomatyzować. W takiej sytuacji pracownik, który do tej pory zmuszony był wykonywać każdą z tych czynności samodzielnie, będzie pełnił jedynie funkcję nadzorcy wkraczając w momencie, w którym okaże się to konieczne.

Dzięki automatyzacji nie tylko skrócisz czas niezbędny do realizacji każdego zamówienia, ale również skutecznie zminimalizujesz ilość błędów związanych np. z pomyleniem adresu do wysyłki. Zwłaszcza, gdy poza samym silnikiem procesów odpowiedzialnym za automatyzację, wdrożysz w firmie również odpowiednie oprogramowanie do zarządzania sprzedażą z funkcją generowania listów przewozowych.

xSale

Sprawdź możliwości xSale – narzędzia do zarządzania sprzedażą wielokanałową z możliwością generowania listów przewozowych dla kurierów.

Większa sprzedaż i mniej błędów? To możliwe!

Technologia wkracza coraz śmielej w nasze życie. Dzięki komputerom jesteśmy dziś w stanie wykonać o wiele więcej pracy w dokładnie tej samej jednostce czasu. Nic więc dziwnego, że specjalne aplikacje kierują nie tylko naszym biznesem, ale również życiem prywatnym.

Z tego właśnie powodu technologia to doskonała inwestycja, która odpowiednio wdrożona przyniesie Twojej firmie szereg namacalnych korzyści. Systemy WMS do zarządzania magazynem i narzędzia automatyzujące sprzedaż internetową pozwalają w znaczny sposób zminimalizować ilość błędów powstałych przy realizacji zamówień. To przekłada się nie tylko na więcej czasu dla pracowników (mogących obsłużyć jeszcze więcej zamówień w czasie jednego dnia), ale również zadowolenie wśród klientów otrzymujących dokładnie to, co zamówili w spodziewanym terminie.

Szukasz systemów WMS i narzędzi do zarządzania sprzedażą w ecommerce? Sprawdź, jakie rozwiązania posiada nasza firma. Skontaktuj się z nami, a otrzymasz bezpłatną konsultację biznesową, dzięki której skutecznie rozwiniesz swój biznes.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *