Jak działa split payment w Comarch ERP XL?

Comarch ERP XL to system dedykowany średnim i dużym przedsiębiorstwom. Wraz z wersją 2018.2 wzbogacił się o obsługę płatności podzielonych – split payment.

Split payment – podstawowe informacje

Split payment, czyli płatność podzielona, obowiązuje od 1 lipca tego roku. Polega ona na dzieleniu transakcji przeprowadzanych między podmiotami gospodarczymi na dwie części: pierwsza z nich (kwota netto) ląduje na rachunku bankowym przedsiębiorcy, druga (kwota VAT) na specjalnym koncie VAT do niego przypisanym.

Z zasady przedsiębiorca nie ma dostępu do środków zgromadzonych na koncie VAT, może jedynie wykorzystać je do opłacenia podatku lub wykonania płatności split payment za fakturę wystawioną przez jego kontrahenta.

Więcej na temat split payment znajdziesz w jednym z ostatnich wpisów na blogu Futuriti: Split payment w Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL.

Zakładanie rachunku VAT w Comarch ERP XL

Jak wspominałem powyżej oraz w zalinkowanym wpisie, Konto VAT jest specjalnym rachunkiem służącym do przechowywania wartości podatku od towarów i usług oraz rozliczeń tego podatku z fiskusem i innymi kontrahentami.

Aby móc prowadzić księgowość w myśl nowych przepisów, musi on być wprowadzony do systemu Comarch ERP XL. W tym celu należy w rejestrze bankowym utworzyć nowy rachunek podając nazwę banku, nr konta i wybierając parametr Rachunek VAT dla Split Payment zaznaczoną na poniższym screenie.

Zaznaczenie tego parametru spowoduje, że utworzony rachunek będzie na wielu listach niewidoczny, dzięki czemu zniknie ryzyko wykorzystania go omyłkowo jako podstawowego rachunku dla wykonywanych płatności. Chcąc go podejrzeć, należy zaznaczyć okienko Rachunek VAT w oknie rejestrów kasowych i bankowych.

Split payment w Comarch ERP XL?

Założenie rachunku VAT pozwala od teraz korzystać z możliwości, jakie w zakresie split payment oferuje wersja 2018.2 systemu ERP Comarch XL. Jak to wygląda w poszczególnych sytuacjach?

Split payment na karcie kontrahenta w Comarch ERP XL

Karta kontrahenta w systemie Comarch ERP XL wzbogaciła się o parametr Płatność z wykorzystaniem Split Payment.

Zaznaczenie go na danym kontrahencie ustawia płatność podzieloną jako standardową formę rozliczenia zarówno dla zobowiązań jak i należności z nim związanych.

Split payment w obsłudze płatności w Comarch ERP XL

Dostosowanie do wymagań split payment spowodowało, że w zleceniach przelewów do banku pojawiła się konieczność podania dodatkowych informacji. Teraz w momencie przygotowywania płatności w Comarch ERP XL konieczne staje się dodanie numeru NIP kontrahenta, numeru faktury za którą następuje płatność oraz kwoty VAT mającej trafić na rachunek VAT odbiorcy. Okno płatności prezentuje się następująco:

Zaznaczenie parametru Split Payment pozwoli wpisać w dedykowane okienko kwotę VAT. Zarówno NIP kontrahenta, jak i numer faktury zostaną automatycznie zaciągnięte z nagłówka dokumentu, którego dotyczyć będzie płatność:

Split payment w preliminarzu płatności w Comarch ERP XL

Okno preliminarza płatności w Comarch ERP XL w wersji 2018.2 wzbogaciło się o dodatkowe funkcje związane z split payment, mające na celu usprawnienie zarządzania płynnością finansową przy środkach zablokowanych na koncie VAT.

W preliminarzu znajdziemy teraz kolumnę Kwota na rachunku VAT oraz parametr Pokazuj zablokowany VAT pozwalający po oznaczeniu sprawdzić wartość środków zgromadzonych na koncie VAT.

Wersja 2018.2 systemu Comarch ERP XL zapewnia nie tylko możliwość korzystania z opcji płatności podzielonej, ale wprowadza dodatkowo szereg zmian usprawniających działanie całego przedsiębiorstwa.

Jeśli szukasz skutecznego systemu klasy ERP dla swojego biznesu, skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy pomóc Ci osiągnąć biznesowe cele.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *