Szybsza realizacja zamówień w firmie handlowej – w jaki sposób WMS zwiększa wydajność magazynu?

Wysokość sprzedaży zależy nie tylko od wartości zamówień, ale również ilości wysłanych każdego dnia przesyłek. Dlatego prowadząc firmę handlową powinieneś wyposażyć się w rozwiązania, które w sposób zauważalny przyspieszą ich realizację. Jednym z nich jest dobry system WMS.

Jak WMS jest w stanie przyspieszyć realizację zamówień?

Systemy WMS to rozwiązania coraz częściej wdrażane na magazynach każdej wielkości. Przedsiębiorcy prowadzący firmy handlowe cenią je za bezpośrednie przełożenie na wzrost wydajności pracowników, a co za tym idzie, również zwiększenie obrotów.

WMS (Warehouse Management System) jest rozwiązaniem mającym na celu uporządkowanie i usprawnienie pracy magazynu. Jego wykorzystanie zwiększa wydajność pracowników, zapewnia wyższą skuteczność przy realizacji poszczególnych zamówień i zmniejsza ilość błędów spowodowanych czynnikiem ludzkim. Jak to jest możliwe?

Głównie dzięki możliwościom posiadanym przez nowoczesne systemy WMS. Zaliczamy do nich:

Mobilność

Dzięki możliwości zainstalowania WMS-a na kolektorach, pracownicy magazynu mogą w każdym momencie uzyskać dostęp do zamówienia, bez potrzeby ciągłych powrotów po papierowe wersje dokumentów. Dzięki temu w wygodny sposób są w stanie skompletować cały niezbędny towar.

Optymalizacja pracy

Pracownik magazynu nie musi obsługiwać w jednym czasie tylko jednego zamówienia. Zamiast tego jest w stanie otworzyć na kolektorze kilka takich dokumentów i otrzymać zsumowaną listę produktów. Teraz wystarczy tylko raz przejść regałami i ściągnąć z półek wszystkie potrzebne produkty.

Niwelując bezproduktywne krążenie po magazynie, WMS dodatkowo na podstawie lokalizacji produktów na regałach jest w stanie wytyczyć pracownikowi najbardziej optymalną trasę do ich zebrania, dzięki czemu będzie on w stanie znacznie szybciej skompletować wszystkie potrzebne towary.

Organizacja pracy

WMS posiada wbudowane funkcje analityczne, pomocne przy obsłudze magazynów zawierających rozbudowaną bazę produktową. Chcąc jeszcze lepiej zorganizować pracę użytkowników, system jest w stanie wskazać towary dobrze rotujące i zasugerować umieszczenie ich jak najbliżej strefy pakowania, aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces realizacji i przygotowywania do wysyłki poszczególnych zamówień.

Minimalizowanie błędów

WMS przede wszystkim usprawnia kontrolę nad stanami magazynowymi zmniejszając w znaczny sposób ilość błędów popełnianych przez tzw. czynnik ludzki w czasie przygotowywania towaru.

System zadba o to, aby do paczki trafiły dokładnie te produkty, które zostały zamówione m.in. poprzez porównanie kodów kreskowych skanowanych towarów z kodami przypisanymi do elementów zamówienia. Pozwala również pracownikowi magazynu podejrzeć wszystkie dane produktu, w tym również jego zdjęcie jeśli zajdzie taka konieczność.

Dzięki temu widocznie zmniejsza się ilość sytuacji, w których przypadkowo wyślesz nieodpowiednią ilość towaru lub wręcz pomylisz go z innymi, podobnymi produktami w Twojej ofercie.

Wykorzystanie systemu WMS w sprzedaży pozwala podnieść wydajność pracowników magazynu, dzięki czemu Twoja firma jest w stanie obsłużyć większą ilość zamówień każdego dnia. A to z kolei przyczynia się do wzrostu obrotów i zyskania środków na dalsze inwestycje w optymalizację działań przedsiębiorstwa.

Szukasz skutecznego systemu WMS do Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL? Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić! Skontaktuj się z nami, aby otrzymać bezpłatną konsultację biznesową, dzięki której jeszcze szybciej rozwiniesz swój biznes!

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *