Usprawnia pracę na magazynie, umożliwia szybszą wymianę danych, a tym samym – minimalizuje ryzyko pomyłek. System WMS, bo o nim mowa, coraz częściej wykorzystywany jest w branży e-commerce. Obecnie jest on praktycznie niezbędny w każdym średnim i dużym sklepie internetowym – znacznie przyspiesza bowiem proces wysyłkowy. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Sprawdź.
Co to jest WMS? To kompleksowe oprogramowanie, pomagające w zarządzaniu magazynem oraz w koordynacji wszystkich, zachodzących w nim działań. Przyspiesza on proces realizacji zamówienia, począwszy od przyjęcia dostawy, poprzez przechowywanie aż do wydawania konkretnych towarów. Wraz ze zmianą nawyków konsumentów, którzy coraz częściej decydują się na zakupy w internecie, system WMS staje się koniecznością, aby móc spełnić we właściwy sposób oczekiwania klientów.
System WMS – jakie spełnia role i zadania?
Do dziś wiele firm dba o ruch produktów w magazynie w sposób „analogowy” z wykorzystaniem zwykłych, papierowych wydruków zamówień. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie w małych przedsiębiorstwach, w których pracownicy znają lokalizację każdego produktu na pamięć. W momencie, gdy sklep internetowy zaczyna się rozrastać, konieczne staje się wdrożenie systemu WMS – tylko w ten sposób można kontrolować wszystkie zachodzące na magazynie procesy, zapobiegać pomyłkom w kompletowaniu paczek oraz przestojom w realizacji zamówień.
Poniżej podajemy podstawowe zadania, które powinien spełniać każdy system WMS.
- Przyjmowanie towaru – chodzi tu nie tylko o przyjmowanie produktu od dostawcy, ale również z innego magazynu oraz od klienta, w ramach zwrotu przesyłki.
- Zarządzanie lokalizacją towaru – dzięki systemowi WMS można określić, która lokalizacja dla danego towaru będzie najlepsza, biorąc pod uwagę m.in. różne jego parametry.
- Kompletowanie towaru – system WMS pokazuje pracownikom magazynu zoptymalizowaną ścieżkę kompletacji, dzięki czemu proces realizacji zamówienia przebiega znacznie szybciej.
- Wysyłanie towaru z magazynu – system obejmuje m.in. grupowanie produktów, generowanie odpowiednich etykiet oraz zarządzanie załadunkiem towarów.
- Inwentaryzacja towaru – WMS pozwala określić aktualne stany magazynowe pod względem ilości i aktualizuje wszystkie dane na bieżąco.
- Kontrola ilościowa i asortymentowa – podczas niej można zweryfikować zgodność dostarczonego towaru z zamówieniem.
Warto zaznaczyć, że system WMS pozwala na zarządzanie wieloma magazynami jednocześnie.
System WMS dla e-commerce – jakie funkcje musi posiadać?
Odpowiedni system WMS dla sklepu internetowego powinien być dodatkowo wyposażony w poniższe funkcje.
- Możliwość integracji z systemami ERP – WMS powinien łączyć się płynnie z ERP, który wykorzystuje się do zarządzania całą firmą. Integracja umożliwia m.in. spójną pracę nad zamówieniami, połączenie stanów magazynowych z księgowością czy też pracę na wspólnej bazie kontrahentów.
- Funkcje związane z dokumentami magazynowymi – dotyczy to ich tworzenia i zatwierdzania, a także przyjmowania i wydawania towarów, jak również ich przesuwania pomiędzy różnymi lokalizacjami i magazynami.
- Funkcje związane z działaniami na towarach – system WMS powinien umożliwiać sczytywanie kodów kreskowych (zarówno jednostkowych, jak i zbiorczych), weryfikację stanów magazynów znajdujących się w różnych lokalizacjach oraz pozwalać na wgląd w historię dokumentów dotyczących konkretnego towaru i lokalizacji.
- Funkcje zwiększające wydajność firmy – pozwalają na to wykorzystywane m.in. przenośne kolektory, a także opcje związane z grupowaniem dokumentów magazynowych, filtrowaniem dokumentów, optymalizacją ścieżki pracownika magazynu oraz obsługą bardziej skomplikowanych (wieloetapowych) scenariuszy magazynowych.
- Możliwość konfiguracji systemu – obejmuje edycję jego wyglądu, zarządzanie użytkownikami, lokalizacjami i powiadomieniami oraz zmiany struktury magazynu.
Wszystkie te opcje posiada WMS Futuriti, który można zintegrować z systemami Comarch ERP Optima oraz Comarch ERP XL.
Kiedy warto zainwestować w system WMS?
System WMS w sklepach internetowych sprawdzi się wtedy, kiedy liczba przesyłek jest już dosyć duża, a do tego pochodzą one od wielu nadawców i kierowane są do wielu odbiorców. Warto go zakupić również wtedy, gdy na magazynie pojawiają się poniższe problemy.
- Twoi pracownicy nie mogą znaleźć towaru – do takich sytuacji dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się nowi magazynierzy, a firma nie korzysta z WMS. W systemie tym śledzony jest każdy ruch produktu na magazynie, dzięki czemu nie ma problemu z określeniem jego właściwej lokalizacji.
- Kompletowanie zamówień trwa zbyt długo – to standardowy problem w magazynach niekorzystających z WMS. Rozwiązaniem problemu mogą być zintegrowane z tym systemem kolektory, czyli specjalne czytniki, które pomagają znacznie skrócić czas kompletacji.
- W sklepie dochodzi do sprzedaży towarów, których nie ma na stanie – jeśli nie istnieje ewidencja stanów magazynowych, bardzo łatwo jest sprzedać produkty, których już nie ma. System WMS na bieżąco aktualizuje dane o asortymencie, minimalizując ryzyko pojawienia się tego problemu, podnosi również skuteczność w odnajdywaniu towaru w magazynie.
- Nowi pracownicy wdrażają się zbyt wolno – system WMS sam prowadzi nowego pracownika, w wyniku czego jego wdrażanie trwa zaledwie kilka godzin. W praktyce produktywność magazynu zwiększa się dzięki temu o 20-30%, a w wielu przypadkach osiągnięte rezultaty wynoszą nawet ponad 300%!
- Nie wiadomo, jaka jest prawdziwa wydajność pracowników – system WMS pozwala prześledzić efektywność magazynierów oraz ich postępy. Dzięki temu wiadomo, gdzie jest tzw. „wąskie gardło”, a tym samym można przemodelować we właściwy sposób poszczególne procesy.
- Nie wiadomo, kto popełnia błąd – pomyłki mogą się zdarzyć nawet przy korzystaniu z WMS, jednak system ten pozwala szybko wychwycić, kto jest za nie odpowiedzialny. Dzięki temu łatwiej jest uniknąć danego błędu w przyszłości.
Szukasz intuicyjnego systemu WMS dla swojej firmy? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat WMS Futuriti? Zadzwoń lub napisz do nas, podpowiemy Ci najlepsze rozwiązanie!