JPK_V7: najczęściej zadawane pytania

jpk_v7

Od 1 października 2020 roku przedsiębiorców obowiązuje nowy Jednolity Plik Kontrolny – JPK_V7. Wiąże się to z kluczowymi zmianami w prowadzeniu dokumentacji księgowej. Jako że niepoprawne egzekwowanie JPK_V7 może wiązać się ze znaczącymi karami, warto zadbać o jak najsprawniejsze wdrożenie niezbędnych modyfikacji. Żeby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy odpowiedzi na pytania najczęściej nurtujące przedsiębiorców oraz księgowość.

Od czego najlepiej zacząć wdrożenie JPK_V7?

Po pierwsze sprawdź, które z Twoich towarów znajdują się na liście kodów GTU. Następnie przypisz w ERP odpowiednie kody do towarów – dzięki temu każda faktura wystawiona od 1.10.2020 będzie zawierała wymagane kody GTU.

Czy trzeba edytować każdą kartę towarową, żeby przypisać kod GTU?

Nie, dostępne są operacje seryjne, które ułatwiają nadanie kodów GTU dla zaznaczonych towarów.

Czy można wprowadzić kod JPK_V7 na zatwierdzonej fakturze?

Tak, nawet na zaksięgowanych dokumentach jest to możliwe. Dla ułatwienia, w Comarch ERP dostępne są funkcjonalności, które pozwalają na przypisanie kodów JPK_V7 dla wszystkich zaznaczonych faktur jednocześnie.

W jaki sposób należy odszukać faktury, którym trzeba przypisać procedurę MPP?

Nie trzeba ich wyszukiwać, procedura przypisuje się automatycznie podczas zatwierdzania dokumentu, jeżeli faktura spełnia określone warunki. By dowiedzieć się, jak ta operacja przebiega w narzędziach Comarch ERP, kliknij TUTAJ.

Czy typy dokumentów przypisują się automatycznie?

Tak, w Comarch ERP XL oraz Optima dotyczy to następujących dokumentów:

Sprzedaż:

  • RO (raporty okresowe) – kod prezentowany dla dokumentów RS i RSK.
  • WEW (dokumenty wewnętrzne): kod prezentowany dla dokumentów FW/FWK, (A)FW/(A)FWK, FWS/ FKS.
  • FP (faktury fiskalne): kod prezentowany dla RA oraz faktur, na których wybrano parametr „Fiskalny”.

Zakup:

  • MK (metoda kasowa) – kod prezentowany dla faktur zakupu, na których wybrano parametr „Metoda kasowa”
  • WEW (dokumenty wewnętrzne): kod prezentowany dla FWZ, FKZ, ZD’FZ, ZD’FZK oraz faktur zakupu, na których wybrano parametr „Korekta podatku naliczonego”
  • VAT_RR (faktura wystawiona w imieniu Rolnika Ryczałtowego): kod prezentowany dla: FRR, FRK, (S)FRR, (S)FRK, (s)FRR, (s)FRK

Kliknij TUTAJ i zobacz jak ten proces przebiega w Comarch ERP Optima.

Gdzie mogę znaleźć informacje nt. wdrożenia JPK_V7 w poszczególnych produktach Comarch ERP?

Na stronie Comarchu, pod TYM linkiem, znajdziesz materiały, które kompleksowo pokrywają zagadnienie wdrożenia JPK_V7 w Altumie, Optimie, XL-u oraz XT. Dodatkowo, dla użytkowników Optimy zostało przygotowane dedykowane szkolenie multimedialne, które można znaleźć TUTAJ.

Im szybkiej dostosujesz księgowość oraz system ERP do JPK_V7, tym mniej pracy związanej z poprawkami będzie Cię czekać w późniejszym okresie. Dlatego gorąco zachęcamy do jak najsprawniejszego przejścia przez ten nieunikniony proces.

Powyższy wpis jest zbiorem porad naszych ekspertów. Pamiętaj jednak, że dokładne wytyczne dot. przygotowania do JPK_V7 różnią się w zależności w systemu ERP oraz polityki księgowej organizacji. Wobec tego wszelkie pytania i wątpliwości warto dodatkowo skonsultować ze swoją księgowością.


Lub skontaktuj się po indywidualny dobór modułów i wycenę.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *